Otázky a odpovědi
Je tam, v Izraeli, bezpečno?
Ano, je! Je tam tak bezpečno, jak se budete chovat. Nechoďte přesvědčovat do pásma Gaza Palestince o mírotvorných ideách Izraele. Nechoďte do ortodoxní židovské čtvrti v době šabatu s úsměvem na rtu a s hlasitou veselou písní s hrajícím mobilem v ruce. Zkrátka, chovejte se co nejskromněji a nevyčnívejte svým chováním. Z davu často "trčíte" i tak. Často vzpomínám v souvislosti s touto otázkou na rok 1997 a na slova jednoho z pracovníků národního parku v Be´erot Campgroundu: "Moc čteš noviny a koukáš na zprávy v televizi".
Aktualizace: Když se podíváte na pořad Na plovárně s Jakubem Szántó z 8. 3. 2017 dozvíte se o situaci v Izraeli (a nejen tam) mnohem více.
Je v Izraeli špína a nepořádek?
Ano, je. Stejně jako kdekoli, jen tak nějak jiná. Zvyknete si. Navíc tomu tak není všude. Moderní čtvrti měst jsou leckdy k nerozeznání od ostatního světa. Nesmíte také zaměňovat všudypřítomnou kouzelnou směs vůní koření s nějakým zápachem. I když to k tomu zpočátku může svádět.
Jak se tam domluvíte?
Tak v první řadě je to angličtina, v turistických oblastech ale i ruština. Raději nezkoušejte arabštinu a hebrejštinu hned napoprvé. Opravdu my Středoevropané nemusíme poznat rozdíl mezi nimi. Když ale si jste jisti, určitě uděláte dobře, když zkusíte základní kouzelná slůvka "děkuji, prosím, dobrý den, či na shledanou". Napoprvé si stejně více slov nejspíš nezapamatujete.
Smlouvá se s arabskými obchodníky?
Smlouvá i nesmlouvá. To si musíte určitě zkusit. Obecně o ceně jídla se moc smlouvat nedalo. I když třeba v Betlémě to šlo. Tam dají navíc přednost platbě v dolarech. Více za ně koupíte. Tam je celkově levněji než v sousedním Jeruzalémě. Proto také některé české cestovní kanceláře volí ubytování v tomto městě. Smlouvání na trzích a v paletinských obchodech je možné spíše o
suvenýrech a doplňcích. Cena takového arabského šátku se na trhu
pohybuje kolem 10 NIS.
Jak se dostat do Betléma, když to je již Palestina?
Autem z půjčovny to nedoporučuji. Půjčovny to zakazují a nevztahuje se na takovou jízdu pojištění. Lepší je jet palestinským autobusem (přeci jen, na něj Palestinci útočit nebudou :-) ), nebo soukromým "šerutem", který často kopíruje trasu autobusu, ale můžete naletět a cesta vyjde dráž. Jezdí i taxíky, ale ty jsme nezkoušeli.
Silnice z Jeruzaléma k Mrtvému moři vede po území Palestiny, Dá se tudy jet autem z půjčovny?
Po silnici k Mrtvému moři se autem z půjčovny jet může. Musíte se ale vyhnout územím, s plnou palestinskou samosprávou. Situace je prakticky taková, že hlavní silnice jsou pod správou izraelskou. Silnice v Izraeli jsou obecně dobré a kvalitní.
Kolik stojí...?
Cena čehokoli se liší místo od místa. Nejlevnější je nakupování potravin a pití v obchodě. Pak doporučuji nákupy v pouličních obchůdcích "do ruky". Dražší je jídlo a pití v "restauracích" a zejména třeba v Jeruzalémě ve Starém městě. Obecně se také vyplatí ubytování "se snídaní". K našemu překvapení se nejlevnější občerstvení pořídí (stejně jako i ubytování) v kempech národních parků. Tam patrně vše prodávají jen za nákupní ceny. Ani v poušti se nám nepodařilo vnutit za občerstvení nějaké spropitné. Dokonce jsme pochopili, že to mají výslovně zakázáno přijímat. Takže - žádné hlubokopouštní přirážky.
Dá se platit kartou?
Určitě kartu doporučuji. Hotely, standardní obchody, muzea...tam všude není problém s ní platit. I ubytování v pouštním kempu kartou zaplatíte. Benzín se dá také platit kartou. To ale požádejte o pomoc obsluhu. Pokud ovšem hebrejština či arabština nepatří k jazykům, které ovládáte.
Je potřeba mít při vstupu do Izraele vízum?
Vízum potřeba není. Při vstupu do Izraele vám úředník vystaví podle údajů v pasu doklad opravňující vás k pobytu. Ten si pečlivě uschovejte pro případ kontroly. Nejlépe ho mějte vložený v pase. Není také dobré, když máte v pase razítka některého z "nepřátelských" států Izraele (Libanon, Sýrie, Saúdská Arábie, Jemen, Irák). Budete přinejmenším podrobněji prověřováni. České úřady vám ale pro takový případ vyhotoví bez problému druhý pas.
Dostanu se ke zdi mezi Izraelem a Palestinou?
Ta zeď je hodně nepřirozená. Ještě před budováním zdi v těch místech bývaly někde ploty, ale zeď je hodně výrazným dělícím prvkem. Podle získaných informací není problém se ke zdi dostat. Jen musíte dbát pokynů vojenských hlídek. My jsme u zdi nebyli. Aktualizováno: Podívejte se na dokumentární film Koudelka fotografuje Svatou zemi. Je to velmi zajímavý pohled člověka, který v posledních letech hodně v Izraeli pobýval. Nejde tam jen o pohled na "zeď", ale i o pohledy na jiná místa tak, jak se turista obvykle na ně nedívá.